mnovicov
Administrator
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1985
|
|
QI-ul si inteligenta emotionala nu sunt competente contradictorii,ci mai degraba separate.Cu totii amestecam intelectul cu acuitatea emotionala. Cei care au un QI ridicat,dar o inteligenta emotionala scazuta sau invers sunt,in ciuda stereotipurilor,relativ putini.Intr-adevar,exista o oarecare corelare intre QI si anumite perspective ale inteligentei emotionale-desi sufiecient de ingusta pentru a face clar faptul ca,in mare masura,sunt entitati independente.
Spre deosebire de testele QI familiare,nu exista deocamdata nici un test care sa stabileasca "scorul inteligentei emotionale" si s-ar putea sa nici nu existe vreodata. Desi exista ample studii referitoare la fiecare componenta in parte,unele,cum ar fi empatia,sunt mai bine testate prin mostrele abilitatii propriu-zise ale unei persoane-de exemplu,punand-o sa determine sentimentele cuiva in functie de expresia fetei,asa cum este ea inregistrata,sa zicem pe o caseta.
Tipul pur de Qi mare( asta inseamna lasarea la o parte a inteligentei emtionale) este o caricatura a intelectualului care se poate adapta la nivel mintal,dar este inacapabil sa se adapteze la lumea personala. Profilurile difera usor de la barbati la femei:
Barbatul cu Qi-ul mare- nu este nici o surpriza-dovedeste o larga gama de interese intelectuale si de capacitati in acaesta directie. El este o persoana ambitioasa si productiva,previzibila,stapanitoare si netulburata de ingrijorari in ceea ce-l priveste. Are tendinta de a fi critic si condescendent,greu de multumit si inhibat,cu probleme sexuale,inclusiv la nivelul experientei senzuale,inexpresiv si detasat,prevenitor si rece emotional.
Prin contrast,cei care au o inteligenta emotionala ridicata sunt echilibrati din punct de vedere social,simpatici,veseli,nu cad prada temerilor si ingrijorarilor care sa-i macine. Au o mare capacitate de a se dedica trup si suflet oamenilor si cauzelor lor, de a-si asuma raspunderi si de a avea un profil etic;sunt intelegatori si afectuosi in relatiile lor. Viata lor emotionala este bogata si normala;ei se simt bine cu ei insisi si cu ceilalti si cu universul social in care traiesc.
Femeile cu Qi-ul ridicat- au,cum am asteptat,incredere intelectuala,sunt fluente in exprimarea gandurilor,apreciaza chestiunile intelectuale si au o larga gama de interese intelectuale si estetice. Au tendinta sa fie introspective,prada nelinistilor si lucrurilor care le macina,sentimentul de vinovatie si ezita sa-si exprime mania deschis(chair daca o fac indirect)
Femeile inteligente din punct de vedere emotional-au tendinta sa fie categorice,de a-si exprima sentimentele in mod direct si de a avea o parere pozitiva despre ele insele;viata are un sens pentru ele. -ca si barbatii,ele sunt simpatice si comunicative,isi exprima sentimentele in mod potrivit( si nu prin iesiri pe care sa le regrete ulterior); se adapteaza bine stresului -inclinatia spre viata sociala le face sa stabileasca cu usurinta noi relatii;se simt destul de bine cu sine si sunt vesele, spontane si deschise la experiente senzuale -spre deosebire de femeile doar cu un QI ridicat,rareori sunt nelinistiteori se simt vinovate sau se framanta pentru ceva.
Aceste portrete sunt doar extremele.In fiecare dintre noi exista un amestec de Qi si de inteligenta emotionala la niveluri diferite.
Pana la un anumit punct,orice om are are o inteligenta cognitiva si una emotionala,prin urmare, aceste protrete se contopesc. Si totusi,dintre cele doua,inteligenta emotionala adauga mult mai multe calitati care ne determina sa fim cu adevarat oameni.
_______________________________________ "De moarte nu mă tem.Să vină!/Mă tem că pier fără de urmă./Şi-aş vrea ca focul ce mă scurmă/Să iasă cândva la lumină"-M.I.Lermontov,"16mai 1830"
|
|