E=mc2
Forum de discutii libere Subiecte din Stiinta - Filosofie-Religie Prezentari de subiecte tangentiale Paranormal - Astrologie - Minuni geografice Sfaturi practice Meditatii online pentru bacalaureat
Lista Forumurilor Pe Tematici
E=mc2 | Inregistrare | Login

POZE E=MC2

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Profil Laura_libero
Femeie
24 ani
Timis
cauta Barbat
32 - 50 ani
E=mc2 / Discutii / Q.E.si Q.I sau Q.I.si Q.E.? Moderat de mihneamihai
Autor
Mesaj Pagini: 1
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1985
Exista o carte numita "Inteligenta emotionala"de Daniel Goleman care, mi-a adus pentru prima oara in atentie aceasta notiune.Autorul defineste simplu inteligenta emotionala(simbol EQ)ca fiind"Inteligenta sentimentelor",spune mai departe ca EQ "presupune in primul rand constientizare de sine,autodisciplina si empatie.

     Ea isi da seama de felul in care ne controlam impulsurile si sentimentele... Vestea buna este ca inteligenta emotionala poate fi imbunatatita.Deoarece copilaria este extrem de importanta in punerea unor baze solide pentru dezvoltarea intelegetei emotionale... Ea poate fi imbunatatita si cultivata inclusiv la varsta adulta."

    Spre deosebire de EQ,Qi-ul sau coeficientul care masoara inteligenta umana innascuta nu prea poate fi ameliorat pe parcusul vietii.Acest lucru lasa neexplicate, de pilda,situatiile in care persoane cu un QI mediu sau relativ scazut au cunoscut un mare succes.

    Dan Goleman da in cartea sa exemple multiple de situatii reale in care oameni simpli s-au descurcat mult mai bine in anumite conjuncturi decat altii cu un QI mai mare decat ei.

    Ce stiti despre inteligenta emotionala si ce parere aveti despre notiunea aceasta?

    Pe mine m-a facut sa inteleg mai bine de ce persoane cu un QI superior raman neadaptate vietii cotidiene, pe cand altele mai putin dotate cu informatii noi sunt mult mai descurcarete, mai bine ancorate in realitate.

_______________________________________
"De moarte nu mă tem.Să vină!/Mă tem că pier fără de urmă./Şi-aş vrea ca focul ce mă scurmă/Să iasă cândva la lumină"-M.I.Lermontov,"16mai 1830"


pus acum 20 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1985
Atunci  daca  spui  ca  aceasta  carte  te-a  facut  sa  intelegi  anumite  lucruri,  povesteste-ne  si  noua  Poate  mergand    mai  departe  ai  sa  ne  faci  mai  usor  sa  intelegem  despre  ce  este  vorba,  iar  pe  de  alta  parte  ne  vei  ajuta  sa  ne  cunostem  pe  noi  insine  mai  bine  si  deci  sa  ne  autocontrolam mai  bine.

_______________________________________
Scriu  deci  exist
mjn


pus acum 20 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1985
Eu nu pot da decat cateva repere.Restul tine de fiecare dintre noi.Nu se poate impune un anumit plan de "atac".

_______________________________________
"De moarte nu mă tem.Să vină!/Mă tem că pier fără de urmă./Şi-aş vrea ca focul ce mă scurmă/Să iasă cândva la lumină"-M.I.Lermontov,"16mai 1830"


pus acum 20 ani
   
mnovicov
Administrator

Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 1985
QI-ul si inteligenta emotionala nu sunt competente contradictorii,ci mai degraba separate.Cu totii amestecam intelectul cu acuitatea emotionala.
Cei care au un QI ridicat,dar o inteligenta emotionala scazuta sau invers sunt,in ciuda stereotipurilor,relativ putini.Intr-adevar,exista o oarecare corelare intre QI  si anumite perspective ale inteligentei emotionale-desi sufiecient de ingusta pentru a face clar faptul ca,in mare masura,sunt entitati independente.

Spre deosebire de testele QI familiare,nu exista deocamdata  nici un test care sa stabileasca "scorul inteligentei emotionale" si s-ar putea sa nici nu existe vreodata.
Desi exista ample studii referitoare la fiecare componenta in parte,unele,cum ar fi empatia,sunt mai bine testate prin mostrele abilitatii propriu-zise ale unei persoane-de exemplu,punand-o sa determine sentimentele cuiva in functie de expresia fetei,asa cum este ea inregistrata,sa zicem pe o caseta.

Tipul pur de Qi mare( asta inseamna lasarea la o parte a inteligentei emtionale) este o caricatura a intelectualului care se poate adapta la nivel mintal,dar este inacapabil sa se adapteze la lumea personala.
Profilurile difera usor de la barbati la femei:

Barbatul cu Qi-ul mare- nu este nici o surpriza-dovedeste o larga gama  de interese intelectuale si de capacitati in acaesta directie.
El este o persoana ambitioasa si productiva,previzibila,stapanitoare si netulburata de ingrijorari in ceea ce-l priveste.
Are tendinta de a fi critic si condescendent,greu de multumit si inhibat,cu probleme sexuale,inclusiv la nivelul experientei senzuale,inexpresiv si detasat,prevenitor si rece emotional.

Prin contrast,cei care au o inteligenta emotionala ridicata sunt echilibrati din punct de vedere social,simpatici,veseli,nu cad prada temerilor si ingrijorarilor care sa-i macine.
Au o mare capacitate de a se dedica trup si suflet oamenilor si cauzelor lor, de a-si asuma raspunderi si de a avea un profil etic;sunt intelegatori si afectuosi in relatiile lor.
Viata lor emotionala este bogata si normala;ei se simt bine cu ei insisi si cu ceilalti si cu universul social in care traiesc.


Femeile cu Qi-ul  ridicat- au,cum am asteptat,incredere intelectuala,sunt fluente in exprimarea gandurilor,apreciaza chestiunile intelectuale si au o larga gama de interese intelectuale si estetice.
   Au tendinta sa fie introspective,prada nelinistilor si lucrurilor care le macina,sentimentul de vinovatie si ezita sa-si exprime mania deschis(chair daca o fac indirect)

Femeile inteligente din punct de vedere emotional-au tendinta sa fie categorice,de a-si exprima sentimentele in mod direct si de a avea o parere pozitiva despre ele insele;viata are un sens pentru ele.
    -ca si barbatii,ele sunt simpatice si comunicative,isi exprima sentimentele in mod potrivit( si nu prin iesiri pe care sa le regrete ulterior); se adapteaza bine stresului
    -inclinatia spre viata sociala le face sa stabileasca cu usurinta noi relatii;se simt destul de bine cu sine si sunt vesele, spontane si deschise la experiente senzuale
    -spre deosebire de femeile doar cu un QI ridicat,rareori  sunt nelinistiteori se simt vinovate sau se framanta pentru ceva.


Aceste portrete sunt doar extremele.In fiecare dintre noi exista un amestec  de Qi si de inteligenta emotionala la niveluri diferite.

Pana la un anumit punct,orice om are are o inteligenta cognitiva si una emotionala,prin urmare, aceste protrete se contopesc.
Si totusi,dintre cele doua,inteligenta emotionala adauga mult mai multe calitati care ne determina sa fim cu adevarat oameni.

_______________________________________
"De moarte nu mă tem.Să vină!/Mă tem că pier fără de urmă./Şi-aş vrea ca focul ce mă scurmă/Să iasă cândva la lumină"-M.I.Lermontov,"16mai 1830"


pus acum 20 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la